nutki

nutki

wtorek, 27 marca 2018

Stacja XVŚwięta Wielkanocne mają dla mnie głęboką wymowę.
To nie, tylko pompatyczne obrzędy, hojne ofiary, podarki do koszyczków, nie kolorowe jajeczka ani wszystkie te przyjemne smakołyki, dekoracje i tradycje -
W naszym świecie codziennie, 
tuż obok albo kawałek dalej od czubka nosa, ktoś upada lub jest krzyżowany;
Molestowanie, odrzucenie, przemoc, alkoholizm, narkomania, prostytucja, pieniactwo, nietolerancja, nienawiść, nieposzanowanie praw do wolności, obojętność na ludzką krzywdę  - to są  codzienne  krzyże.
Życzę więc żeby na te Święta wykiełkowało jak najwięcej ludzkiej , prawdziwej Nadziei i Miłości.

Pięknych Świąt! Obudźmy się na XV stacji, jak nowi  z martwych-powstali.

(aranek) Stacja XV - Życie

Cóż właściwie złego uczyniła?
Nikt nie wiedział, tylko ona sama
powtarzała;
Moja wina, moja bardzo wielka wina...

Mama już jej nie chciała?
Nie udźwignęła.
Pierwszy raz rzygała od zohydzeń
- jak można tak upaść? Taka mała!

Wydali wyrok.

Nie cały tydzień wystarczył
na drogę do Golgoty;
Nie było widzenia z Matką,
zamiast wyciągniętej ręki, antybiotyk,
nikt nie otarł buzi, nie zapłakał,

więc poddawała się, upadała,
nie raz umierając...

- Mamuś, Mamo ... lama sabachtani...
lecz nie drżała Golgota
i niebo nie zagrzmiało.

(aranek))6 komentarzy:

 1. Taki czas, warto się zatrzymać, przemyśleć, rozejrzeć i chcieć... Twój wiersz porusza do ostatniego nerwu, zwłaszcza kiedy - choć symbolicznie - usiłujemy nawiązać do tradycji, w domu pachnie wanilią, a TAM? Nikt nie wychodzi na ulice, żeby protestować, świat patrzy, świat gotów do świętowania.
  Dziękuję Tereniu, pozdrawiam Cię i życzę spokojnych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Basiu. Masz rację -warto szczególnie w te Święta, często pozornie uduchowione, w ten czas kiedy u nas przyroda budzi się do życia i wiosna pod progiem. Może to dobra okazja żeby pozamiatać (ale nie pod dywan),a przynajmniej dostrzec że wokół, obok piękna jest tyle cierpienia i brzydoty... Wiersz prosto z życia, tym bardziej dziękuję że się przy nim zatrzymałaś. Takich codziennych dróg krzyżowych - wędrówek na Golgotę nie da się zliczyć w nieodległym otoczeniu a cóż dopiero na całym świecie. Pozdrawiam Cie Basiu serdecznie i życzę Tobie oraz Twoim bliskim - zdrowia, miłości, pogody ducha każdego dnia, a Święta niech będą przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. :) A wiesz, że mnie chyba intuicja tu dzisiaj przygnała, bo miałam właśnie takie myśli, że ja tu o gościach, o tym, jak by im i czym jeszcze dogodzić, a TAM ludzie nie mają spokojnej chwili, żyją w strachu, cierpią i nikt się nimi nie przejmuje, choć cienkie głosiki słychać nawet od bożych sługów, ale to tylko głosiki dla uciszenia resztek sumienia.
  Dziękuję Tereniu za życzenia, święta będą z dziećmi moimi i Rudego - będą piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż za oknem gołąb grzywacz zahukał radośnie kiedy tu zajrzałaś Basiu :)) Mówisz że cienkie głosiki słychać ? Obawiam się że to pozory - najgłośniej słychać zewsząd brzęk srebrników :(
  Najlepszego Basiu - fajne rodzinne Święta Ci się szykują...
  Odezwę się po powrocie - buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam Twój znakomity wiersz Teresko z przejęciem. Użyłaś w nim mocnych słów, nietypowo dla siebie, ale inaczej nie można było, treść narzuciła formę, doskonale, że ręka Tobie nie zadrżała. Taki wiersz chciałbym napisać, taki mocny i taki dobry, może napiszę jeszcze, może nie, nieważne, ważne, że Ty taki napisałaś. Pozdrawiam bardzo serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Arku. Zadrżała mi ręka i spadła nie jedna łza, kiedy pisałam i za każdym razem kiedy do mnie wiersz przychodzi. Ostatnio bardzo popularne są inscenizacje Misterium męki pańskiej - myślę że o wiele bardziej wymowne i pouczające byłyby misteria męki ludzkiej - takiej właśnie prosto z życia i osadzone w aktualnej rzeczywistości. Dziękuję Arku, jestem pewna że napiszesz swój najważniejszy wiersz, chociaż już nie jeden, a całe mnóstwo mądrych i pięknych napisałeś. Dzisiaj życzę Ci słońca, spokoju i radości na ... Święta - na każdy dzień. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń